Vznik názvu obce Žíželeves

Text dotazu

Prosím o zjištění vzniku názvu obce Žíželeves. Děkuji

Odpověď

Žíželeves, lid. Žiželoves), 1. písemná zpráva z r. 1354 (Zuzelewes), jméno zaznamenalo v průbehu doby několik variant.

Profous, Antonín ; Svoboda, Jan. Místní jména v Čechách, jejich vznik, původní význam a změny. D. IV : S-Ž. Praha : NČSAV, 1957, s. 854: "Jm. Žúželeves = Žúželova ves. V stč. (staročeštině) žúžel(a) = hmyz, ještěr, mravenec, plaz´. "