vznik názvu obce Písty

Text dotazu

Ráda bych věděla jak vzniklo jméno obce Písty? Myslím Písty u Nymburka. Je nějaká dostupná literatura kde se dá dočíst o historii obce.

Odpověď

Dobrý den,

o vesnici Písty v okrese Nymburk existuje první zmínka z roku 1338. Název vesnice vznikl od jména Piesty = Písty = ves Pístů tedy Pístovy rodiny. Historii vesnice, historii významných staveb, kulturu a zajímavosti z místní kroniky přináší publikace: Písty 650 let. ( CHLOUPEK, Václav. Písty : 650 let. V Pístech : Obecní úřad ; [Libice nad Cidlinou] : Vega L, 1996. ISBN 80-85627-53-1 )
Zajímavá by mohla být i kniha: PAGAČ, Jan. Tradice v kulturním a společenském životě nymburské vesnice. 1.vyd. Praha: Univerzita Karlova, 1988

Zdroj informace o názvu vesnice:
PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách : jejich vznik, pův. význam a změny. 3.díl. 1. vyd. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1951 

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

30.11.2007 10:21

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu