vznik názvu obce Písty

Text dotazu

Ráda bych věděla jak vzniklo jméno obce Písty? Myslím Písty u Nymburka. Je nějaká dostupná literatura kde se dá dočíst o historii obce.

Odpověď

Dobrý den,

o vesnici Písty v okrese Nymburk existuje první zmínka z roku 1338. Název vesnice vznikl od jména Piesty = Písty = ves Pístů tedy Pístovy rodiny. Historii vesnice, historii významných staveb, kulturu a zajímavosti z místní kroniky přináší publikace: Písty 650 let. ( CHLOUPEK, Václav. Písty : 650 let. V Pístech : Obecní úřad ; [Libice nad Cidlinou] : Vega L, 1996. ISBN 80-85627-53-1 )
Zajímavá by mohla být i kniha: PAGAČ, Jan. Tradice v kulturním a společenském životě nymburské vesnice. 1.vyd. Praha: Univerzita Karlova, 1988

Zdroj informace o názvu vesnice:
PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách : jejich vznik, pův. význam a změny. 3.díl. 1. vyd. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1951