Vznik názvu městské části Troja

Dobrý den, marně se snažím zjistit vznik názvu dnešní městské pražské části (býv. obce Ovenec)Troja.Vím, že se tak nejprve jmenoval zámek. Zda tento název souvisí s řeckou bájnou Trojou či má jinou souvislost a kdy se začal tento název používat.

Dobrý den, název Troja původně příslušel pouze zámku, postavenému v letech 1683-1692 Václavem Vojtěchem hrabětem ze Šternberka. Název byl motivován antickým sousoším, které se nachází na schodišti do zahrady. Sousoší s trojskou válkou nesouviselo, jednalo se nejspíše o volnou inspiraci. Název byl přenesen na celou osadu teprve v 18. století. Starší název osady Ovnec nebo Ovenec (ze staroslověnského "ov" - "beran"; srov. "ovce") vznikl pravděpodobně podle knížecího ovčince, který se zde nacházel. Vzhledem k Přednímu Ovenci, který se nalézal na místě dnešní čtvrti Bubeneč, byl nazýván Zadním nebo někdy také Horním Ovencem.

Zdroje:

Profous, A.: Místní jména v Čechách : jejich vznik, původní význam a změny.

Praha: Česká akademie věd a umění, 1949

Jazyk, lingvistika a literatura