Vznik Irské republiky

Text dotazu

Dobrý den,
mohla bych se zeptat na den, měsíc a rok vzniku Irské republiky?

Odpověď

Dobrý den,
v dějinách samostatnosti Irska jsou důležité dva mezníky. Prvním je podepsání Anglo - irské dohody (Anglo- Irish Treaty) dne 6. 12. 1921. Touto smlouvou vznikl Irský svobodný stát se statutem britského dominia. Formálně tedy zůstal hlavou státu britský panovník. V zemi zůstal britský guvernér s několika symbolickými pravomocemi.
Závislost na britském impériu byla zrušena až ústavou ze dne 1. 7. 1937.
Irsko se stalo "suverénním, nezávislým a demokratickým státem". O rok později byl zvolen prvním irským prezidentem Douglas Hyde.

Zdroje:
* FRANK, Jan. Irsko. 1. vyd. Praha : Libri, 2006. ISBN 80-7277-294-5.
* MOODY, T. W. (Theodore William). Dějiny Irska. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1996. ISBN 80-7106-151-4.
* LIŠČÁK, Vladimír. Státy a území světa. 2., aktualiz., přeprac. a rozš.
vyd. Praha : Libri, 1998. ISBN 80-85983-53-2.