Vznik casu

Text dotazu

Historie vzniku času...

Odpověď

Dobrý den,

podle všeobecné enckylopedie je čas pojednáván jako problém přírodovědný, sociální, psychologický, filozofický, náboženský i historický.  Evropské pojetí času se utvářelo na základě antických teorií.  Z fyzikálního hlediska patří čas mezi základní fyzikální veličiny. První jednotky času sestrojili pravděpodobně již Babyloňané. Čas je dán pohyby těles ve vesmíru, pohybem Země kolem Slunce a otáčením Země kolem své osy.

K vašemu dotazu doporučuji tuto literaturu:

Hawking, S. W. (Stephen William) , 1942-. Stručná historie času : Od velkého třesku k černým dírám. 1. vyd. Praha : Mladá fronta, 1991.

Bláhová, Marie. Historická chronologie.  Marie Bláhová. 1. vyd. Praha : Libri, 2001.

Snedden, Robert. Čas. Vyd. 1. Praha : Knižní klub, 1998.

Kostka, Karel. Kdo jsme : obecná teorie vědomí, času, prostoru a bytí.  Vydání první. Frýdek-Místek : Alpress, 2015.

Krob, Josef. Co je to čas?: lekce z filozofie. 1. vydání. Brno: Masarykova univerzita, 2018.

Použité zdroje

Universum : všeobecná encyklopedie. 2. díl, C-E. Vyd. 1. V Praze : Odeon, 2000.