Vznik a význam příjmení Čapek.

Text dotazu

Dobrý den,

zajímal by mě vznik a význam příjmení Čapek. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

jméno Čapek je jméno příbuzné ke jménu Čáp.

O původu jména Čapek je poměrně podrobně psáno v publikaci Vladimíra Matesa Jména tajemství zbavená (I. díl).

"Příjmení Čapek je deminutivem, zdrobnělinou, od základního jména Čáp. Ten je typickým příjmením patřícím do kategorie "podle vlastností tělesných a duševních". Takovou přezdívku dostávali naši předkové, kteří měli nápadně dlouhý nos, dlouhé nohy, vysokou, štíhlou až hubenou postavu, ale i ten, kdo se moc nesmál, zůstával stále vážný." [Mates 2002, s. 38] Také se mohlo jednat o obyvatele domu, který měl v domovním znamení čápa, čáp si dělal hnízdo u něj na střeše nebo měl čápa v rodovém erbu.

"Ze dvou nebo více čápů v jedné lokalitě byl kvůli jejich rozlišení Čapkem zván ten, jenž byl buď mladší (často i syn čápův), menší, méně významný, případně - na rozdíl od mohovitého jmenovce - chudý." [Mates 2002, s. 38] Dle veřejně dostupných dat žilo ke dni 31. 12. 2016 v České republice 2848 mužů s příjmením Čapek a 3493 žen s příjmením Čapková. Největší koncentrace nositelů tohoto jména je v okrese Praha, Havlíčkův Brod a Pardubice, ale vyskytuje se běžně i v ostatních okresech. (https://www.nasejmena.cz).

Použité zdroje

https://www.nasejmena.cz

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: Studie ku poznání příjmení československých, jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Praha: Jan Kotík, 1897.

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Vyd. 2. Praha: Epocha, 2002. 319 s. ISBN 80-86328-10-4.

MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.