vznik a význam příjmení

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych vědět jak a z čeho vznikla příjmení Binko a Pidima.
Děkuji předem za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Binko se v ČR vyskytuje 173x. Původ jména je patrně v oblasti Pardubicka a Litomyšlska. Zásadní oblastí jsou také Ivančice, kde se vyskytuje jméno 12x.

Publikace KOTÍK, Antonín. Naše příjmení. V Praze: A. Kotík, 1894. s. 11 uvádí, že jméno Binko je odvozeno od křestního jména Benedikt.

Jako další blízká varianta se jeví jméno Böhm, odvozené z německého Böhmer/Böhme čili Čech. Od něj se odvozují jména jako Bím, Bíma, Biman nebo Bimka (Binka?).

Příjmení Pidima se v ČR vyskytuje 26x, a to v oblasti Chrudimi a Vysokého Mýta. Antonín Kotík se domnívá, že jméno Pídima je označení malého člověka, jeho zevnějšku.

Pokud byste potřeboval podrobnější informace, můžete se zkusit obrátit na Ústav pro jazyk český: http://www.ujc.cas.cz/kontakty/

Použité zdroje

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení. V Praze: A. Kotík, 1894. 288 s.

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Vyd. 2. Praha: Epocha, 2002. 319 s. ISBN 80-86328-10-4.

http://www.kdejsme.cz/