vznik a význam příjmení

Text dotazu

Dobrý den,
potřeboval bych vědět, zda v soupise poddaných 1651 byl ve vsi Trhonice u Jimramova někdo s příjmením Lidmila. Též by mě zajímalo vznik a význam tohoto příjmení.
Děkuji předem za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

v Soupisu poddaných podle víry z roku 1652 ( Chrudimsko) je v obci Trhonice uveden chalupník Jiřík Lidmila (30 let, katolík) a jeho manželka Dorota (23 let, katolička).

Toto příjmení patří mezi příjmení, která byla odvozena z ženského křestního jména. V tomto případě od jména Lidmila (Ludmila). Toto jméno je starého slovanského původu a znamená "lidu milá". Označen takto mohl být manžel či syn Lidmily.

Použité zdroje

* MATUŠÍKOVÁ, Lenka a PAZDEROVÁ, Alena. Soupis poddaných podle víry z roku 1651. sv. 3. Chrudimsko. Vyd. 1. Praha: Státní ústřední archiv, 2001. str. 910 - 911.

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat?: původ, význam, pravopis, výskyt a obliba, kalendář: informace o jménech afrických a asijských. 6., aktualizované a podstatně rozšířené vydání. Praha: Academia, 2017. 917 stran. ISBN 978-80-200-2656-9.