vznik a význam příjmení

Text dotazu

Dobrý den,
chci se zeptat jak a z čeho vznikla příjmení "Vomočil" a "Krejsa".
Děkuji předem za odpověď.
Přeji hezký den

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Vomočil vzniklo z příčestí minulého slovesa (v)omočit. Příjmení Krejza se profilovalo z příjmení Krýza změnou ý v ej. Krýza vzniklo z osobního jména Chrysostomos = zlatoústý, výmluvný.

Použité zdroje

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.