vznik a význam příjmení

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mne jak a z čeho vznikla příjmení "Zelenka" a "Koutný"
Děkuji předem za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

význam příjmení Zelenka je označení pro bledého člověka. Toto příjmení bylo poprvé použito v roce 1406 (Andree dicto Zelenka). Příjmení Koutný vzniklo z apelativa kout; tedy jednalo se o označení osoby, která žila v koutě (vesnice, lesa, apod.), dále případně z místního jména Kouty, Kout.

Použité zdroje

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 3., (2. v Agentuře Pankrác). Praha: Agentura Pankrác, 2010. 229 s. ISBN 978-80-86781-14-3.