vznik a význam příjmení

chtěl bych vědět jak a z čeho vzniklo příjmení "Jukl".

Děkuji předem za odpověď a přeji hezký den

příjmení Jukl patří  dle knihy "Naše příjmení" mezi příjmení, která byla odvozena z osobního jména Jakub ( z německé zdrobnělé či nářeční podoby). Jméno Jakub bylo odvozeno z hebrejského Jahaqóbh = druhorozený.

Ke konci roku 2016 žilo v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Naše jména" 380 mužů a  397 žen s příjmením Jukl/Juklová. Podrobnější informace o výskytu tohoto jména na území ČR můžete nalézt na internetové stránce: www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz

Zdroje:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat?: původ, význam, pravopis, výskyt a obliba, kalendář: informace o jménech afrických a asijských. 6., aktualizované a podstatně rozšířené vydání. Praha: Academia, 2017. 917 stran. ISBN 978-80-200-2656-9.

*  Naše jména: www.nasejmena.cz

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

06.11.2018 19:00