vznik a význam příjmení

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mne jak a z čeho vznikla příjmení "Šulc" a "Vladyka".
Předem děkuji
Přeji hezký den.

Odpověď

Dobrý den,

Příjmení Šulc pochází z německé slova Schulz, což byla původně osoba, která dohlížela na plnění povinností vůči vrchnosti, později se jednalo o vrcholného představitele obce. Příjmení Šulc má stejný základ jako příjmení Šolc, které jsme již zodpovídali: https://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/prijmeni-solc. Příjmení Šulc má 3837 lidí, je na 224. místě a věkový průměr je 42 let. Nejvíce Šulců žije v Praze a ve středních Čechách: https://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php?id=362310&typ=prijmeni

Příjmení Vladyka – první zmínka v Čechách o tomto příjmení pochází z roku 1377 (Andreae Vladika), význam tohoto slova je jednoznačný, jedná se o správce domu a čeledi. Později se jednalo o titul nižších šlechticů a radních významnějších měst. Příjmení Vladyka má 410 lidí, je na 3804. místě a věkový průměr je 43 let. Zdroj: https://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php?id=329999&typ=prijmeni.

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

30.08.2018 19:56

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu