vznik a význam příjmení

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mne, jak a z čeho vzniklo příjmení "Beneš"
Děkuji předem za odpověď a přeji hezký den

Odpověď

Dobrý den,

význam příjmení Beneš je vykládán jako ,,požehnaný".

Příjmení řadíme mezi jména odvozená ze jmen osobních (křestních), v tomto případě od základního Benedikt přidáním běžné české přípony -eš.

(latinsky bene= dobrý, dictum = řečený)

Existuje také výklad z hanáckého nářečí, kdy ,,beneš" je označení malé buchty, druhu koláče. Patrně ale i toto označení pochází z osobního jména Benedikt.

Jedná se o 18. nejrozšířenější příjmení, v České republice žije kolem 19 700 nositelů tohoto jména.

Pro zajímavost na jednoho Beneše připadá 3,6 Nováka.

Použité zdroje

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Vyd. 2. Praha: Epocha, 2002.

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 3., (2. v Agentuře Pankrác). Praha: Agentura Pankrác, 2010. 229 s.