vznik a význam příjmení

Text dotazu

Dobrý den,
zajímaly by mne dvě věci. Jak a z čeho vzniklo příjmení "Hrouzek".
a jaká je ochraná doba na nahlížení do matrik zemřelých. Někde píší jako u matrik oddaných tj. 75 roků, jinde jen 15 roků ?
děkuji předem za odpověď.
Hezký den

Odpověď

Dobrý den,

 

příjmení Hrouzek je odvozeno podle názvu drobné ryby, podobně jako Hrouz nebo Hrouza. Příjmení Hrouzek je rozšířeno v České republice zejména v oblasti Brněnska. Viz https://www.mrk.cz/r/atlasy/atlas_ryb/maloostni/kaproviti/hrouzek_obecny/

 

Matriky zemřelých a oddaných jsou do archivů ukládány po uplynutí 75 let od posledního zápisu, (matriky narozených po uplynutí 100 let od posledního zápisu.) Pokud jsou matriky ještě živé, tj. uložené na matričním úřadě, můžete do příslušných knih nahlížet, jen pokud se týkají Vás nebo Vaší rodiny (což musíte potřebnými dokumenty prokázat). Více na https://www.hledanipredku.cz/rodokmen-ziva-matrika-predci/

 

Zdroje:

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 3., (2. v Agentuře Pankrác). Praha: Agentura Pankrác, 2010. 229 s. ISBN 978-80-86781-14-3.

http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Hrouzek/hustota/

http://ebadatelna.soapraha.cz/pages/IndexPage?1

https://www.patranipopredcich.cz/uzitecne-odkazy/

 

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

19.02.2018 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu