vznik a význam příjmení

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mne jak a z čeho vzniklo příjmení Dostál.
Děkuji za odpověď.
Přeji hezký den

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Dostál bylo odvozeno buď ze slovesa dostat (= něco obdržet), nebo ze slovesa dostát ( dostát něčemu = dodržet).

 Příjmení Dostál patří mezi 100 nejčastějších příjmení  užívaných v ČR. Ke konci roku 2016 žilo v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Naše jména" 6315 mužů s příjmením Dostál a  6465 žen s příjmením Dostálová. Podrobnější informace o výskytu tohoto jména na území ČR můžete nalézt na internetové stránce: www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz

Zdroje:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

*  Naše jména: www.nasejmena.cz