vznik a význam příjmení

zajímalo by mne jak a z čeho vznikla příjmení Mencl a Netolický.
Děkuji za odpověď.

příjmení Mencl bylo dovozeno z německého osobního jména Menz, které vzniklo z osobního jména Hermann.  Původ jména Herman je staroněmecký a je možné ho  vyložit jako "pán (muž) vojska, válečník".

Příjmení Netolický bylo odvozeno z místního jména Netolice. I toto jméno má původ v osobním jméně. Místní jméno Netolice bylo odvozeno od dnes již nepoužívaného jména Netol.

Ke konci roku 2016 žilo v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Naše jména" 877 mužů a 912 žen s příjmením Mencl/Menclová a 572 mužů a 599 žen s příjmením Netolický/Netolická. Podrobnější informace o výskytu tohoto jména na území ČR můžete nalézt na internetové stránce: www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz

Zdroje:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* Naše jména: www.nasejmena.cz

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

13.11.2017 08:00

Karolina píše:
Úterý 05.06.2018 13:41
Dobrý den , chtěla bych vědět kde vzniklo příjmení Botur.
Predem děkuju za odpověď
Středa 06.06.2018 18:50
rozšíření příjmení Botur je zajímavé.
Přestože v České republice žije kolem 100 osob s tímto příjmením, jeho rozšíření je až na výjimky úzce omezeno na oblast Karvinska a Ostravska.
Celosvětová statistika napovídá, že se jedná o jméno lokálního původu, jelikož z celkového počtu 130 žije většina nositelů na našem území právě ve výše uvedených regionech.
Příjmení se také vyskytuje v literatuře s havířskou tématikou. Je tedy možné, že je jméno odvozeno od slova, které má význam pouze v místním dialektu.

Použité zdroje:
MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Vyd. 2. Praha: Epocha, 2002.
MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vydání čtvrté (třetí v Agentuře Pankrác). Praha: Agentura Pankrác, s.r.o., 2015.

Zapište číslici "pět".