Vznik a vývoj Beneluxu

Text dotazu

Jaký byl důvod vzniku Beneluxu? Co tomu předcházelo? Jak se vyvíjel?

Odpověď

Hezký den,

základní informace o Beneluxu najdete v archivu služby Ptejte se knihovny http://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/benelux

Odpověď na Váš dotaz můžete získat v knihách věnujících se dějinám zemí Beneluxu a historii evropské integrace, regionální spolupráce nebo celních a měnových unií. Jak uvádí Cihelková (2011, s. 42), spolupráce zemí Beneluxu měla značný význam pro rozvoj evropské integrace.

Další informace lze nalézt především v zahraničních odborných databázích, např. J.E. Meade (1956). V českém jazyce pak mohu doporučit i některé vysokoškolské kvalifikační práce, vyhledáte pod heslem Benelux v databázi theses.cz

Ze zahraničních publikací pak vypadá zajímavě tento titul, který ale bohužel není dostupný v českých knihovnách: https://books.google.cz/books?id=Mm79p8Qo3ywC&lpg=PP1&hl=cs&pg=PP1#v=onepage&q&f=false

Pokud byste potřebovala prostudovat literaturu, která není běžně dostupná, můžete požádat Vaši knihovnu o zajištění meziknihovní výpůjční služby.

Použité zdroje

Doporučená literatura:
čeština:
DRULÁK, Petr. Benelux. In:: Vykoukal, Jiří, ed. (2003) Visegrád: možnosti a meze středoevropské spolupráce, Praha: Dokořán, s. 299-314.
WAISOVÁ, Šárka. Regionální integrační procesy. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2009, 507 s. ISBN 978-80-7380-232-5.
CIHELKOVÁ, Eva. Evropská ekonomická integrace: procesy, politiky, governance. Vyd. 1. V Praze: Oeconomica, 2011, 335 s. ISBN 978-80-245-1835-0.
HORST, Han van der. Dějiny Nizozemska. Vyd. 1. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2005, 667 s. ISBN 80-7106-487-4.
HULICIUS, Eduard. Belgie. Vyd. 1. Praha: Libri, 2006, 185 s. ISBN 80-7277-191-4.
HULICIUS, Eduard. Lucembursko. 1. vyd. Praha: Libri, 2008, 111 s. ISBN 978-80-7277-341-1.

angličtina:
MEADE, J. E. Benelux: The Formation of the Common Customs. Economica: New Series [online]. 1956, vol. 23, no. 91 (Aug.), pp. 201-213 [cit. 2015-03-03]. Dostupné z: http://www.jstor.org/stable/2551153 - není volně dostupný, licenci má například Univerzita Karlova
REINALDA, Bob. Routledge history of international organizations: from 1815 to the present day. London: Routledge, 2009, 846 s. ISBN 978-0-415-47624-9.
EYCKL, F. Gunther. The Benelux Countries an Historical Survey. Princeton: D. van Nostrand, 1959. 192 s.