VZDĚLÁVACÍ POTENCIÁL ŽEN V PRODUKTIVNÍM VĚKU

Text dotazu

Dobrý den,
potřebovala bych poradit ohledně knih k tématu mé absolventské práce. Mým tématem je VZDĚLÁVACÍ POTENCIÁL ŽEN V PRODUKTIVNÍM VĚKU.
Předem děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

knihy k Vaší absolventské práci můžete snadno dohledávat pomocí Souborné katalogu ČR, kde spolu se stručným popisem, případně i obsahem dokumentu naleznete záznam, v jakých institucích se knihy nacházejí. Často má dokument k dispozici právě také Národní knihovna. Doporučujeme si jednotlivé dokumenty prohlédnout a sama pak zjistíte, které z nich Vám budou vyhovovat nejvíce.

Níže uvádíme řadu publikací, které dohledáte právě prostřednictvím Souborného katalogu a z kterých můžete čerpat.

  • RENZETTI, Claire M. a CURRAN, Daniel J. Ženy, muži a společnost. Překlad Lukáš Gjurič. Vyd. 1. Praha: Karolinum, 2003. 642 s. ISBN 80-246-0525-2. (Užitečným zdrojem pro uchopení problematiky by mohly být zejména kapitoly 4 (Školství a gender) a 7 (Gender, zaměstnanost a politika) v níže uvedené publikaci.)
  • WAGNEROVÁ, Eva, PYKA, Jacek a KOTLORZ, Dorota. Motivace - vzdělávání, zaměstnání - podnikání: [studijní materiál]. Vyd. 1. Karviná: Slezská univerzita v Opavě, Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné, 2007. 74 s. ISBN 978-80-7248-410-2.
  • PRŮCHA, Jan. Česká vzdělanost: multidisciplinární pohled na fenomén národní kultury. Vyd. 1. Praha: Wolters Kluwer, 2015. 205 s. ISBN 978-80-7478-675-4.
  • DRAKE, Pat, ed. a OWEN, Patricia, ed. Gender and management issues in education: an international perspective. Stoke on Trent, Staffordshire, Eng.: Trentham Books, 1998. xvi, 145 s. ISBN 1-85856-087-X.
  • JARKOVSKÁ, Lucie a kol. S genderem na trh: rozhodování o dalším vzdělání patnáctiletých. Vyd. 1. Praha: Sociologické nakladatelství (SLON), 2010. 220 s. Studie; sv. 65. ISBN 978-80-7419-030-8.
  • CZESANÁ, Věra, MATOUŠKOVÁ, Zdena a VYMAZAL, Jiří. Nerovnosti v účasti dospělých na dalším vzdělávání. Praha: Národní observatoř zaměstnanosti a vzdělávání NOZV-NVF, [2005]. 49 s. Working paper NOZV-NVF, č. 1/2005. ISBN 80-239-7606-0.
  • PALÁN, Zdeněk. Další vzdělávání ve světě změn. Vyd. 1. Praha: Univerzita Jana Amose Komenského Praha, 2007. 72 s. ISBN 978-80-86723-31-0.
  • PRŮCHA, Jan. Česká vzdělanost: multidisciplinární pohled na fenomén národní kultury. Vyd. 1. Praha: Wolters Kluwer, 2015. 205 s. ISBN 978-80-7478-675-4

Množství užitečných článků naleznete také prostřednictvím licencované databáze EBSCO, která je přístupná uživatelům Národní knihovny, také prostřednictvím vzdáleného přístupu (tedy Vám stačí čtenářská kartička a k textům se můžete dostat i z domova). V databáze naleznete hlavně zahraniční akademické texty.

Článek o pracovním trhu a vzdělávání žen v dospělosti.

•             HILL, ET. LABOR MARKET EFFECTS OF WOMEN'S POST-SCHOOL-AGE TRAINING. ILR Review. 49, 1, 138-149, Oct. 1995. ISSN: 00197939. http://ezproxy.nkp.cz/login?url=http://search.ebscohost.com/login.aspx?direct=true&db=bth&AN=9601116953&lang=cs

Článek na téma ženského vzdělávání a jeho uplatnění na pracovním trhu.

•             STROMQUIST, NP. Women's Empowerment and Education: linking knowledge to transformative action. European Journal of Education. 50, 3, 307-324, Sept. 2015. ISSN: 01418211.

http://ezproxy.nkp.cz/login?url=http://search.ebscohost.com/login.aspx?direct=true&db=asn&AN=108742310&lang=cs

Článek na téma Role lidského kapitálu v úspěchu na trhu práce: srovnání šesti evropských zemí participujících na projektu PIAAC .

•             MATĔJŮ, P; ANÝŽOVÁ, P. Role lidského kapitálu v úspĕchu na trhu práce: srovnání šesti evropských zemí participujících na projektu PIAAC. : The Role of Human Capital in Labour Market Outcomes: A Comparative Study of Six European Nations Participating in the PIAAC Project. Sociologia. 47, 1, 31-65, Feb. 2015. ISSN: 00491225.

http://ezproxy.nkp.cz/login?url=http://search.ebscohost.com/login.aspx?direct=true&db=sih&AN=102724541&lang=cs

Může se Vám hodit také některý z článků, který můžete nalézt prostřednictvím databáze ANL -http://aleph.nkp.cz/F/.

  • MAZOUCH, Petr a FISCHER, Jakub. Dokáže vzdělání smazat genderové rozdíly na pracovním trhu?. Demografie, 2010, 52(1), s. 54. ISSN 0011-8265. Dostupné také z: https://www.czso.cz/documents/10180/20566251/180310q1.pdf.
  • KUPKA, Václav. Vzdělání jako investice do lidského kapitálu. Statistika, 2010, 47(3), s. 250-261. ISSN 0322-788X.

Uvedené dokumenty jsme vyhledali pomocí různých kombinací klíčových slov: ženy, motivace, vzdělávání, potenciál, lidské zdroje, apod. Další dokumenty dohledáte právě kombinací různých klíčových slov. Jelikož se v daném tématu jistě pohybujete více než my, další a relevantnější klíčová slova si jistě doplníte. Výsledky je možné upravovat pomocí nabídek „filtrovat“, či „zpřesnit“. Pokud za kořen slova dáte označení *, vyhledá Vám katalog dokumenty obsahující výraz ve všech pádech a nepřijdete tak o množství dokumentů. Např. žen*, vzděl*, apod.

Podívat se můžete také na stránky theses.cz, kde najdete obhájené akademické práce. Můžete zde vyhledat práce podobné té Vaší a hledat inspiraci jak v těchto pracích, tak zejména v odkazované literatuře.

  • HLUŠIČKOVÁ, Iveta. Problematika uplatňování žen ve věku 18 - 35 let na trhu práce v České republice [online]. Brno, 2015. Diplomová práce. Masarykova univerzita.
  • LISNIC, Věra. Vzdělanostní aspirace k dalšímu vzdělávání u žen na manažerských postech [online]. Praha, 2011. Dostupné také z: file:///C:/Users/MAKRLIKOVAV/Desktop/BPTX_2010_2__0_247367_0_105061.pdf. Bakalářská práce. Univerzita Karlova.

Na závěr zasíláme odkaz obsahující doporučenou literaturou na podobné téma.

http://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/motivace-k-dalsimu-profesnimu-vzdelavani