Význap priezviska Sehnula

Text dotazu

Dobrý deň. Mohli by ste mi prosím pomôcť s pôvodom a významom priezviska Sehnula, Zehnula ? Ďakujem.

Odpověď

Dobrý den,

podle knihy „Naše příjmení“ je příjmení Sehnula odvozeno od přídavného jména „sehnutý“. Mezi příjmení stejného původu patří např. Sehnoutek či Sehnoutka.

Naproti tomu příjmení Zehnula má svůj původ ve slovese „sehnat, hnát dohromady, získat“, podobně jako příjmení Zehnal či Zehnálek.

Použité zdroje

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vydání čtvrté (třetí v Agentuře Pankrác). Praha: Agentura Pankrác, s.r.o., 2015. 229 stran. ISBN 978-80-86781-26-6.