význam zkratek na zvonech

Text dotazu

Dobrý den, podle knihy Soukup: Soupis památek historických...okr.Pelhřimov, Praha 1903 byl na dvou zvonech v Červené Řečici reliéf (znak arcibiskupa)a pod ním zkratky: I. P. P., A. D. P. I. , na trámu nad zvonem WZY. 6. O. II. Je možné zjistit význam těchto zkratek?

Odpověď

Dobrý den,

bohužel se nám nepodařilo nalézt vysvětlení zkratek, které byly na zvonech v děkanském kostele sv. Máří Magdaleny v Červené Řečici. Prověřili jsme literaturu týkající se Červené Řečice, zvonařství obecně i pražského zvonaře Jana Jiřího (Johann Georg) Kühnera, který zvony ulil/přelil. Zvony byly během 1. světové války zrekvírovány a soudobé články, které se o řečických zvonech zmiňují, souvisejí s vysvěcením nových zvonů koncem 20. století.

Na zvonu v kostele v Ledčicích, který u J.J.Kühner ulil v roce 1762, je mimo jiné nápis F.P.H.Z. S.F.V.L. (=Ferdinand Popel Herzog zu Sagane Fürst von Lobkowicz). Domníváme se, že pokud byly nápisy na řečických zvonech obdobného charakteru, pak snad mohly souviset s pražským archibiskupstvím obecně nebo přímo s pražským arcibiskupem Janem Mořicem Gustavem, hrabětem z Manderscheid-Blankenheimu. Nápis se také mohl týkat okolností vzniku zvonů. Doporučovali bychom Vám proto kontaktovat odborníky, a to buď na stránce věnované zvonictví, kde můžete Váš dotaz zanechat v návštěvní knize - http://zvony.go.cz/guest.php a nebo se můžete obrátit přímo na Radka Rejška, redaktora Českého rozhlasu Vltava - http://www.rozhlas.cz/vltava/osoby/_zprava/22900,
http://www.rozhlas.cz/vltava/zvony.

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

14.12.2007 11:11

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu