význam slova zřídel

Text dotazu

Prosím o vysvětlení významu zřejmě starobylého slova ZŘÍDEL (rod mužský). Setkal jsem se s ním v nějakém kvízu

Odpověď

Dobrý den,

ve slovnících jsme našli pouze slovo „zřídlo“. Příruční slovník jazyka českého je definuje takto:

1. přirozené vyvěrání vody na povrch zemský; počáteční vodní tok, pramen; místo vyvěrání

2. vývěr hmot kapalných, plynných nebo emanačních a jejich směsí

3. knižně: hlavní, původní, počáteční zdroj něčeho, původ, příčina něčeho

4. knižně: základ, podklad sloužící k pronášení, formulaci myšlenek, doklad, dokument, materiál, pramen poznání.

Novější Slovník spisovného jazyka českého uvádí následující vysvětlení:

1. knižně a odborně: pramen, vřídlo; ve vodohospodářské terminologii: přírodní zdroj vod a plynů; v geologické terminologii (poněkud zastarale): minerální pramen – teplý i studený

2. zřídka knižně: pramen, původ, zdroj.

Tvar „zřídel“ je genitivem množného čísla tohoto slova.

Samozřejmě naše služba není službou odbornou, a tak se se svým dotazem můžete zkusit obrátit i na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/; telefonní poradenství je bezplatné).

Zdroje:

Příruční slovník jazyka českého. Praha: Statni nakladatelství : Školní nakladatelství : SPN, 1935-1957.

Havránek, B. a kol.: Slovník spisovného jazyka českého. Praha : Academia, 1989.