význam slova želísko

Text dotazu

Prosím o výkladový význam slova želísko.
Děkuji!

Odpověď

Dobrý den,

původ nebo význam slova „želísko“ se nám bohužel nepodařilo najít. V knize „Naše příjmení“ je však u příjmení „Želízko“ uveden i ekvivalent tohoto příjmení používaný se „s“.

„Želísko, Želízko – 1452 Václav z Srb, řeč. Želézko; Želísko (želízko = havířské kladivo; ze zdrob. A železo)“

Domníváme se tedy, že se používá pouze u příjmení, ale samotný původ slova „želísko“ bude shodný s původem slova „želízko“.

Ten už „Český Etymologický slovník“ uvádí:

"železo, želízko, železný,…, železniční, železničář. Všeslovanský – polský żelazo, ruský želézo, chorvatský žéljezo, srbský žélezo. Praslovanský želězo je příbuzné se slovy z litevštiny, lotyšštiny a ze staropruského jazyka. Nejisté je spojení s řeckým slovem „chalkós“, což znamená měď nebo bronz."

Co se týče významu slova „želízko“, „Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost“ ho uvádí takto:

„…1. dř kus železa upravený k vkládání do žehličky 2. ž-a pomn. hovor. (kovová) pouta 1 – mít dvě želízka (více želízek) v ohni – počítat s dvěma (více možnostmi)“

Pokud jste někde na internetu nalezla slovo želísko se „s“, buď se jedná o příjmení a nebo, jak se domníváme, o chybu.

Příklady:

http://isport.blesk.cz/olympijske-hry/soci-2014/online-prenosy?match=180013

http://www.basketbalmost.cz/clanek/375/kvalifikace-ml-zakyn-u14

Děkujeme za dotaz

Zdroje:

REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Vyd. 1. Voznice: Leda, 2001, 752 s. ISBN 80-85927-85-3.

původ slova železo a dalších příbuzných slov na straně 746-747

MEJSTŘÍK, Vladimír. Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost: s Dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Vyd. 3., opravené, dotisk. Praha: Academia, 2005, 647 s. ISBN 80-200-1080-7.

význam slova želízko na straně 587

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 3., (druhé v Agentuře Pankrác). Praha: Agentura Pankrác, 2010, 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

o příjmení Želísko, Želízko na straně 226