Význam slova zboží

Text dotazu

Chtěla bych se zeptat co označoval výraz zboží v majetkoprávních vztazích v 16.-19. století. Jaký je rozdíl mezi panstvím a zbožím. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, předáváme odpověď, kterou nám laskavě poskytli kolegové z Ústavu státu a práva AV ČR:
doporučujeme, aby se čtenářka podívala do zemských zřízení (Vladislavské zřízení zemské a Obnovené zřízení zemské), do Koldínova městkého zákoníku z roku 1579 a do Všeobecného občanského zákoníku z roku 1811. Vl.zř. z. nalezne v Archivu českém V, OZZ a Koldínův zákoník v edici Codex iuris Bohemici.
Zásadně panství znamenalo vlastnictví či vrcholnou moc nad statky(nemovitosmi), eventuelně nad osobou (nevolníci). U zboží šlo o věci, se kterými bylo možné obchodovat. I když i zboží se někdy užívalo ve smyslu vlastnictví.