význam slova zblo + český výkladový slovník

Text dotazu

1. Význam výrazu - nezbylo ani zbla - co je zblo?
2. Existuje i v češtině výkladový slovník, kde by bylo možno zjistit význam předchozího výrazu a dalších?

Odpověď

Dobrý den,

zblo pochází ze staročeského stblo – stéblo. Pův. význam „co vztyčuje, zpevňuje klas“. Zblo/zbla nyní užíváme v případě, že chceme zdůraznit negaci, a to ve smyslu málo, nepatrné množství, vůbec nic. – Na tom není ani zbla pravdy; hudbě nerozuměl ani zbla; nemá zbla důvtipu.

Výkladové slovníky českého jazyka existují, pro vyhledání tohoto hesla byly použity:

- HOLUB, Josef a LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 4. vyd. Praha: SPN, 1992. 483 s. ISBN 80-04-23715-0.
- HALLER, Jiří. Český slovník věcný a synonymický. [Díl] 1. 1. vyd. Praha: SPN, 1969. 56, 291 s.
- ČERVENÁ, Vlasta, et al. Slovník české frazeologie a idiomatiky. Výrazy neslovesné. 1. vyd. Praha: Academia, 1988. 511 s.
- KLÉGR, Aleš. Tezaurus jazyka českého: slovník českých slov a frází souznačných, blízkých a příbuzných. Vyd. 1. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2007. 1189 s. ISBN 978-80-7106-920-1.
- Slovník spisovného jazyka českého [online]. 2011 [cit. 2012-05-14]. Dostupné z: http://http://ssjc.ujc.cas.cz/.