Význam slova Tyjátr

Text dotazu

Jaký je původ a význam slova tyjátr. Lze používat i tvar Tyátr?

Odpověď

Slovo tyjátr se v slovnících vysvětluje jako zbytečný rozruch, též situace,která přitahuje  obecnou pozornost. Též záměrně i nechtěně způsobené pozdvižení/ legrace/ podívaná/ divadlo též účelově/ naoko něco sehrát a maskovat skutečnost] být teatrální. Vyskytuje se i význam divadelní hra/divadelní kus/ divadlo jako instituce (např.: odešel k německému tyátru)

Původ slova je v jazyce německém: tyátr; nedělej tyátry! Theater; mach kein Theater! Ve tvaru "tyátr" ho lze nalézt i ve  starých slovnících češtiny. V příloze je scan citace z Příručního slovníku jazyka českého z roku 1951.

Použité zdroje

Příruční slovník jazyka českého. 6. díl, T-V
Praha : Státní pedagogické nakladatelství : Československá akademie, 1951-1953

Slovník nespisovné češtiny : argot, slangy a obecná mluva od nejstarších dob po současnost : historie a původ slov / [Jan Hugo, hlavní editor]
Praha : Maxdorf, 2006

Knížek, Jeroným: Lidový slovník pro chalupáře (on-line)
http://lidovyslovnik.cz/index.php?dotaz=tyj%E1tr

Germanismy v češtině:
http://www.eridanus.cz/id32402/jazyk/jazyky/indoevropske(1_jazyky/slovanske(1_jazyky/c(2es(2tina/Slovnik_etymologicky/Germanismy_v_cestine.htm

Přílohy