Význam slova Tyjátr

Text dotazu

Jaký je původ a význam slova tyjátr. Lze používat i tvar Tyátr?

Odpověď

Slovo tyjátr se v slovnících vysvětluje jako zbytečný rozruch, též situace,která přitahuje  obecnou pozornost. Též záměrně i nechtěně způsobené pozdvižení/ legrace/ podívaná/ divadlo též účelově/ naoko něco sehrát a maskovat skutečnost] být teatrální. Vyskytuje se i význam divadelní hra/divadelní kus/ divadlo jako instituce (např.: odešel k německému tyátru)

Původ slova je v jazyce německém: tyátr; nedělej tyátry! Theater; mach kein Theater! Ve tvaru "tyátr" ho lze nalézt i ve  starých slovnících češtiny. V příloze je scan citace z Příručního slovníku jazyka českého z roku 1951. 

Použité zdroje

Příruční slovník jazyka českého. 6. díl, T-V
Praha : Státní pedagogické nakladatelství : Československá akademie, 1951-1953

Slovník nespisovné češtiny : argot, slangy a obecná mluva od nejstarších dob po současnost : historie a původ slov / [Jan Hugo, hlavní editor]
Praha : Maxdorf, 2006

Knížek, Jeroným: Lidový slovník pro chalupáře (on-line)
http://lidovyslovnik.cz/index.php?dotaz=tyj%E1tr

Germanismy v češtině:
http://www.eridanus.cz/id32402/jazyk/jazyky/indoevropske(1_jazyky/slovanske(1_jazyky/c(2es(2tina/Slovnik_etymologicky/Germanismy_v_cestine.htm

Přílohy

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

Pardubice

Knihovna

Krajská knihovna v Pardubicích

Datum zadání dotazu

25.08.2015 11:28

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu