Význam slova spylacz

Text dotazu

Dobrý den,

ve staré matriční knize (cca 1730) jsem u jedné osoby narazil na popisek, že šlo o "Spylacze a Podruha Plzenskeho". Rád bych se zeptal, co bylo za povolání nebo vlastnost onen Spylacz (spílač). Souvisí to nějak například s pivovarnictvím (spilka)?

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

význam slova v současnosti:

Spílač = tupící, spílající nebo také drzoun. Spylacz by mohl také v polštině znamenat postřikovač (?), spy lacz pak také špionářníka (nepodloženo). V německém slovníku spíl-ač (v pivovarnictví) Bierfasse (pivní sudy, sudař, bednář?) nebo Bräuer - sládek

Přímo termín spylacz jsme ale v nám dostupných zdrojích nenašli. Je to slovo nejspíš ze staročeštiny, Vokabulář webový ho ale neuvádí.

Vokabulář webový říká:

spilka, -y f.

místnost v pivovaře, kde se stáčí pivo do sudů

 

Sr. spielačka, spielák. Doloženo též spělka.

spielanie, -ie n.

 

k spielati

nalévání mladého piva do kvasných kádí

stáčení vykvašeného piva do sudů

 

spielačka, -y f.

žena roznášející vykvašené pivo (?)

 

Autor: Kateřina Voleková

Zdroj: Elektronický slovník staré češtiny. Praha, oddělení vývoje jazyka Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i., 2006–, přístupné online: http://vokabular.ujc.cas.cz (verze dat 1.1.18, citován stav ze dne 3. 8. 2021).

 

Podruh byl nájemce, tedy člověk bydlící u cizího člověka v nájmu neboli v podruží. Podruh neměl půdu ani jiný nemovitý majetek a živil se “prací rukou svých”.

https://www.odkudjsme.cz › blog › povolání-podruh

 

spíl-ač (v pivov.) Bierfässer,Bräuer-

gesell, (u rnydl.) Giessschaufel/■., -ati giessen, füllen, s. mýdlo aus dem Schaffe in die Form geben (Rk.), 2. Icomu schelten,autheissen. spilka Bierfülle f.

Zdroj: FRIEDRICH, Gustav. Nový kapesní slovník česko-německý a německo-český, I: Slovníček česko-německý = Taschen-Wörterbuch der böhmischen u. deutschen Sprache. I., Böhmisch-deutscher Theil. V Třebíči na Moravě: Jindřich Lorenz, 1891. s. 272. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:b6b1dbc0-ea20-11e4-a511-5ef3fc9ae867

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

02.08.2021 18:37

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu