Význam slova spylacz

Text dotazu

Dobrý den,

ve staré matriční knize (cca 1730) jsem u jedné osoby narazil na popisek, že šlo o "Spylacze a Podruha Plzenskeho". Rád bych se zeptal, co bylo za povolání nebo vlastnost onen Spylacz (spílač). Souvisí to nějak například s pivovarnictvím (spilka)?

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

význam slova v současnosti:

Spílač = tupící, spílající nebo také drzoun. Spylacz by mohl také v polštině znamenat postřikovač (?), spy lacz pak také špionářníka (nepodloženo). V německém slovníku spíl-ač (v pivovarnictví) Bierfasse (pivní sudy, sudař, bednář?) nebo Bräuer - sládek

Přímo termín spylacz jsme ale v nám dostupných zdrojích nenašli. Je to slovo nejspíš ze staročeštiny, Vokabulář webový ho ale neuvádí.

Vokabulář webový říká:

spilka, -y f.

místnost v pivovaře, kde se stáčí pivo do sudů

Sr. spielačka, spielák. Doloženo též spělka.

spielanie, -ie n.

k spielati

nalévání mladého piva do kvasných kádí

stáčení vykvašeného piva do sudů

spielačka, -y f.

žena roznášející vykvašené pivo (?)

Autor: Kateřina Voleková

Zdroj: Elektronický slovník staré češtiny. Praha, oddělení vývoje jazyka Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i., 2006–, přístupné online: http://vokabular.ujc.cas.cz (verze dat 1.1.18, citován stav ze dne 3. 8. 2021).

Podruh byl nájemce, tedy člověk bydlící u cizího člověka v nájmu neboli v podruží. Podruh neměl půdu ani jiný nemovitý majetek a živil se “prací rukou svých”.

https://www.odkudjsme.cz › blog › povolání-podruh

spíl-ač (v pivov.) Bierfässer,Bräuer-

gesell, (u rnydl.) Giessschaufel/■., -ati giessen, füllen, s. mýdlo aus dem Schaffe in die Form geben (Rk.), 2. Icomu schelten,autheissen. spilka Bierfülle f.

Zdroj: FRIEDRICH, Gustav. Nový kapesní slovník česko-německý a německo-český, I: Slovníček česko-německý = Taschen-Wörterbuch der böhmischen u. deutschen Sprache. I., Böhmisch-deutscher Theil. V Třebíči na Moravě: Jindřich Lorenz, 1891. s. 272. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:b6b1dbc0-ea20-11e4-a511-5ef3fc9ae867