význam slova soukup

Text dotazu

Dotaz:
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o pomoc. Již několik dní marně hledáme v různých slovnících i na internetu význam slova soukup. Děkuji předem za odpověď :)

Odpověď

Dobrý den,

Výraz "soukup" je archaismus, ale znamenal spoluviník nebo viník, v jiném významu také účastník koupě, spolukupující.

Zdroj: Příruční slovník jazyka českého, Díl V., S -Š. Praha: Státní nakladatelství učebnic, 1948 - 1951.

Pokud máte na mysli příjmení, potom Soukup (nebo také Soukop, Souchop) je odvozeno z tohoto výrazu a znamená překupník, kdo spolu s někým něco koupil, dohazovač, donašeč, svědek.

Zdroj: MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8.