Význam slova Škarman/Škarmaň

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, jaký význam nebo z jakého slova vzniklo slovo Škarman (co vlastně by měl tento název vyjadřovat). Na Domažlicku se v různých obcích nachází kopce s tímto názvem.
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

škarman, m. = kamýk, skála, která vyčnívá na vrchu; Škarman, pomístní jméno skály n. návrší, na Chodsku dosti časté, např. u Domažlic, Chodova, Postřekova, Klíčova, Kdyně aj.: řídce i ve tvaru Škarmaň, ojed. T. Škarvaň; podle tradice bývaly v domažlickém Škarmaně rudné doly, z nichž prý posledním pozůstatkem je t. zv. Škalníkovo díra; někteří badatelé se domnívali, že na vrcholu domažl. Š. stávala tvrz Tugošť /v. Tuhošť/.

Uvedeno v:
JINDŘICH, Jindřich a KOTAL, Josef. Chodský slovník. Plzeň: Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje, 2007. s. 297. ISBN 978-80-86944-17-3.
signatura SVK PK: 31B24345

Škarman, jm. kamenitého návrší na Chod. Postř., Kýčov, u Domažlic i jinde.

Uvedeno v:
HRUŠKA, Jan František, ed. Dialektický slovník chodský. Praha: Nákladem České akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, 1907, s. 95.
signatura SVK PK: VIE15/7

Skarman (vlastně „Škarmaň“ = útes, kde se skála zřítila nebo byla vylámána, tedy též lom, hlavně již opuštěný.

Uvedeno v:
FIELD, T. R. a KOVAŘÍK, Petr. Kosočtverce na ohradách. Litomyšl: Paseka, 1998, s. 352. ISBN 80-7185-192-2. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:36266910-9fb6-11e6-9328-005056825209
nebo také signatura SVK PK: 31A78604

Škarman, nějaké místo u Domažlic neznámého položení, 1535 zahrada na Skarmaně, Zadní Škarman, Škarman Velký (Kn. Trh. V Domažlicích f. 24, 34, 70)

Uvedeno v:
SEDLÁČEK, August. Snůška starých jmen, jak se nazývaly v Čechách řeky, potoky, hory a lesy. V Praze: Nákladem České akademie věd a umění, 1920, s. 160.
signatura SVK PK: 5C81/20-60

Škarman – název kamenitých návrší na Chodsku, např. u Postřekova (škarmanka = hora v haltravském pásmu)

Uvedeno v:
BAAR, Jindřich Šimon. Chodské písně a pohádky: souborné vydání. Praha: Odeon, 1976, s. 621. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:c3414db0-96a3-11e4-94a8-005056827e51
nebo signatura SVK PK: 199244

RANK, Josef, ed. Nový slovník kapesní jazyka českého i německého dle Šumavského, Jungmanna, Sanderse, Dudena a jiných = Neues Taschenwörterbuch des böhmischen und deutschen Sprache nach Šumavský, Jungmann, Sanders, Duden u. anderen. I-II. 7. oprav.i rozmn. vyd. Prag: A.n Haase, [mezi 1901 a 1925], s. 879. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:3e529ed0-2555-11e8-8ee4-005056825209
nebo signatura SVK PK: IIIK1266/1
Tento zdroj odkazuje pouze na německý výraz Felsensturz.

Použité zdroje

regionální informační zdroje:
kartotéky, bibliografie, databáze
ostatní informační zdroje:
katalogy SVK PK , katalogy souborné, portál knihovny.cz, digitální knihovny, Internet