význam slova - rampantní

Text dotazu

Dobrý den,
potřebovala bych vysvětlit význam slova - rampantní, jeho použití a příp. nahrazení v textu jiným výrazem. Př:....vydat se na krizovou cestu proti zlozvykům, které jsou mimochodem rampantní.
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

Vámi uvedené slovo "rampantní" slovníky cizích slov a neologizmů neuvádějí. Zdá se, že se s ním prozatím v češtině příliš hojně nesetkáváme.

Předpokládáme však, že by slovo mohlo být převzato z angličtiny, kde se přídavné jméno rampant používá pro označení  rozbujelého, přebujelého, nekontrolovatelného, hojně rozšířeného (rampant: plants, corruption, crime, criminality, bureaucracy...)

Doporučujeme Vám ovšem konzultovat význam slova přímo s odborníky na český jazyk v rámci Jazykové poradny Ústavu pro český jazyk AV ČR: http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna

Výběr použité literatury:

* BARTÁK, Matěj, ed. a kol. Nový slovník cizích slov pro 21. století. Vyd. 1. Praha: Plot, 2008. 367 s. ISBN 978-80-86523-89-7.

* MARTINCOVÁ, Olga a kol. Nová slova v češtině: slovník neologizmů. Vyd. 1. Praha: Academia, 1998. 356 s. ISBN 80-200-0640-0.

* MARTINCOVÁ, Olga a kol. Nová slova v češtině 2: slovník neologizmů. Vyd. 1. Praha: Academia, 2004. 568 s. ISBN 80-200-1168-4.

* PETRÁČKOVÁ, Věra a kol. Akademický slovník cizích slov: [A-Ž]. 1. vyd. Praha: Academia, 1997. 834 s. ISBN 80-200-0607-9.