Význam slova pudštok (putštok)

Text dotazu

Prosím o výklad pořekadla- přirovnání:Je blbej jako pudštok (putštok ). Co je vlastně myšleno výrazem pudštok (putštok

Odpověď

Dobrý den, výraz putštok (pucštok) - "hloupý jak p.", je z němčiny převzaté slovo Putzstock (vzniklo ze dvou německých - putzen, čistit a der Stock, tyč ). Znamená to protahovák nebo vytěrák, což byla ve vojenské hantýrce tyčka obalená buničinou na protahování, tedy čištění a promazání střelných zbraní, pušek a děl.

Byla to patrně věc bez větší ceny, a proto k ní asi byl přirovnáván člověk mdlého rozumu, nápadně hloupý.

Použitá literatura:

1. O češtině každodenní. Brno : Blok, 1984.

2. Slovník nespisovné češtiny : argot, slangy a obecná mluva od nejstarších dob po současnost : historie a původ slov. Praha : Maxdorf, 2006.