význam slova ponovat

Text dotazu

V řadě textů (zejména filosofických) se vyskytuje slovo "ponovat". Jedná se buď o samostatné slovo (sloveso) nebo jen o příponu (např. exponovat). Prosím o sdělení, jaký je význam (obsah) uvedeného slova.
 Děkuji za kompetentní zodpovězení.

Odpověď

Dobrý den,

význam slova ponovat jsem hledala v 5 slovních jazyka českého:

Slovník spisovného jazyka českého, díl IV, P-Q. Praha, Academia 1964.

Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost. Praha, Academia 1994.

Nová slova v češtině. Slovník neologismů. Praha, Academia 1998.

Akademický slovník cizích slov. 2 sv. Praha, Academia 1995. Ani v jednom z těchto slovníků jsem termín nenašla.

Zkusila jsem proto Český etymologický slovník (Rejzek, Jiří. Voznice, Leda 2001). Zde jsem našla slovo "exponát" s následujícím výkladem:

exponát = vystavovaný předmět. Z něm. Exponat, což je novotvar k latinskému exponere (vystavovat) z lat. "ex-" a "ponere" = klást

Výraz "klást" se podle Česko-latinského slovníku starověké a současné latiny(Quitt, Zdeněk - Kucharský, Pavel. Praha, SPN 1992) překládá podle významu několika možnostmi, výraz ponere se používá ve významu klást knihy na stůl, klást cihly apod., a dále v ustálených latinských vazbách.

Obrátila jsem se proto na vedoucí knihovny Ústavu filosofie a religionistiky Filozofické fakulty UK (ÚFAR) se žádostí o pomoc. Konzultovala užívání slovesa "ponovat" s pedagogy uvedeného ústavu a zjistila, že jeho používání ani v českých filozofických spisech ani v učebnicích zatím není běžné a v dohledné době se jeho používání nepředpokládá.

Pokud někdo uvedené sloveso ve své práci užíval, pak je to pouze jeho rozhodnutí nikoli úzus.