Význam slova "pohříchu"

Text dotazu

Dobrý den, byla bych ráda, kdyby mi byl vysvětlen
pojem "pohříchu".

Odpověď

Dobrý den,

zastaralý výraz "pohříchu" vyjadřuje politování, znamená "bohužel", "naneštěstí" nebo "běda". Např. Lékař pohříchu nemoc nerozeznal; není pohříchu naděje; platících diváků bylo pohříchu málo.

Použité zdroje:
* Příruční slovník jazyka českého. Díl IV. Část 1. P-Průsvitně. V Praze:
Česká akademie věd a umění, 1941-1943. Str. 525.
* Slovník spisovného jazyka českého. IV, P-Q. Praha: Academia, 1989. Str.
219.
* HOLUB, Josef; LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka
českého: se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha: SPN, 1978.
Str. 352. ISBN 80-04-23715-0.
* Vokabulář webový: webové hnízdo pramenů k poznání historické češtiny - http://vokabular.ujc.cas.cz