význam slova Olbram

Text dotazu

Zajímal by mě význam slova Olbram, z čeho vznikl (existují vesnice například Olbramovice, Olbramkostel).

Odpověď

Dobrý den,

křestní jméno Olbram se dnes již dávno nepoužívá, rovněž tak Vok, přestože se naše národní dějiny jejich nositeli přímo "hemží". Jméno Olbram je starší českou podobou německého jména Volfram, které vzniklo zajímavým spojením dvou zvířat - vlka (Volf) a havrana (Ram). Z vlčího základu je i jméno Vok. Podle starého kalendáře měli svátek 20. března.

Zdroj: RAMEŠ, Václav. Po kom se jmenujeme? Encyklopedie křestních jmen. Praha: Libri, 2003.

Jméno Olbramovice = ves lidí Olbramových. Osobní jméno Olbram vzniklo z germánského jména Wolfram, doloženo již v roce 1125; složeno z wolf - vlk a starohornoněmeckého hraban, hrabo, hram - havran - to byl posvátný pták Vuotanův.

Zdroj: PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách jejich vznik, původní význam a změny. D.3. M - Ř. Praha: Česká akademie věd a umění ve Státním nakladatelství učebnic, 1951.

Vedle městyse Olbramovice jsou např. Olbramice, Olbramov, Olbramy.