Význam slova - názvu obcí Chuchel - Chuchle

Text dotazu

Prosím o informaci, jaký význam se skrývá za názvy obcí Chuchel, nebo Chuchle. Jaký význam toto slovo mělo v době vytvoření názvu, či podle čeho tento název vznikl.

Odpověď

Dobrý den,

pro místní název Chuchle jsou historicky doloženy tvary Chuchly, malá Chuchle se někdy také nazývala Chuchelec a výklad názvu prý byl obtížný, píše se v:

BRONCOVÁ, Dagmar. Kniha o Praze 5. Praha: Milpo, 1996.

Chuchel, ves u Chotěboře, připomíná se již r. 1257

Chuchel malá a velká - dvě vsi u Smíchova..., jedna z nich se připomíná již r. 1135

Zdroj: SEDLÁČEK, August. Místopisný slovník historický Království Českého. Praha: Argo, 1998.

Chuchel (lidově v Chuchli, do Chuchle, i Chuchlu, Chuchla, chuchelskej), ... základem bylo tedy obecné slovo staročeské chuchel, ...chundel, zámotek z koudele, chuchvalec, chumáč, cucek,...Malý Chuchelec - Klein Kuchlitz...Kuchlice, Chuchlík...Chuchelná, Chuchelník, Chuchle...

Zdroj: PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách jejich vznik, původní význam a změny. Praha: Česká akademie věd a umění, 1949.