Význam slova "nápotomní"

Text dotazu

potřebuji znát význam slova nápotomní

Odpověď

Dobrý den,

podle Příručního slovníku jazyka českého se přídavné jméno napotomní užívalo ve smyslu potomní či pozdější. Již tento slovník však adjektivum napotomní považoval za archaismus, ve slovníku je také uvedeno několik příkladů užití přídavného jména napotomní:
* Mluvilo se o tom, že arcivévoda Maximilián, nápotomní císař mexický, je mocnostmi určen za budoucího krále polského.
* Budeč slynula školou, na nížto juž Libuša a napotomní choť její Přemysl odchováni byli.
* Doslechla se o žalostném osudu svůdce svého, písaře a napotomního správce.

použitá literatura:
* Příruční slovník jazyka českého. Díl III., N-0. V Praze : Školní nakladatelství, 1938-1940. s. 177.