význam slova lempl

Text dotazu

Dobrý den, můžete mi prosím napsat definici nespisovného slova lempl a z jakého slova vzniklo (jeho původ)?

Odpověď

Dobrý den,

Slovník nespisovné češtiny vykládá slovo LEMPL takto: LEMPL - nedbalý, nepořádný nebo nesvědomitý člověk. Původ: německé lämpeln - pomalu se pohybovat, nedbale pracovat, odtud je Lämpel( z mnoha dalších významů též široká ulička mezi vinohrady, dráha v kuželkách aj. Lämpel Bier - zvětralé pivo ); příbuzné je asi lämpring - líný.

Zdroj:
Slovník nespisovné češtiny : argot, slangy a obecná mluva od nejstarších dob po současnost : historie a původ slov. 2.rozš. vyd. Praha : Maxdorf, c2006. ISBN 80-7345-098-4 (váz.)