Význam slova katarze

Text dotazu

Význam slova katarze

Odpověď

Katarze - duševní očista spojená s uvolněním; povznášející pocit souvisící s prožitkem uměleckého díla;
psych.: odstranění silných negativních citových zážitků a úzkostí jejich sdělením, znovuprožitím, uvědoměním si jejich příčin. Vnitřní duševní očista; mystické očištění duše od všeho smyslného, tělesného; povznášející pocit zbavení se nežádoucího spojený s uvolněním; povznášející pocit vůbec (vyvolaný prožitkem uměleckého díla aj.);
psych.: uvolnění tenze a úzkosti sdělením či přehráním minulých zážitků, v psychoanalýze zvl. odreagování potlačených afektů.
Katharsis ( očištění) - termín, jímž se starověcí filozofové snažili vyjádřit povahu estetického působení uměleckého díla na člověka. Podle Aristotela vyvolává umění, zvláště hudba a tragédie, v člověku silné city, které mají očistný, zušlechťující vliv, osvobozující duši od záporných vášní a afektů. V Aristotelově pojetí se estetický význam pojmů katarze prolíná s aspekty etickými i náboženskými. Při výkladu aristotelské katarze bývá někdy zdůrazňováno hledisko etické (baroko, Lessing), jindy nábožensko-mystické (Herder), nechybějí výklady lékařské (Bernays), nejčastěji však bývá katarze interpretovaná z hlediska estetického (Goethe, Lipps).