Význam slova "Jordán" v českém jazyce v ČR

Text dotazu

Význam slova "Jordán" v českém jazyce v ČR. Proč se místa- toky, rybníky, hory apod. tak jmenují. A prosím o odborný zdroj.
Zajímá mě porovnání významu slova Jordán jako biblické řeky a významu názvu Jordán, jak jej známe v České republice.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den !
Publikace :
Olivová-Nezbedová, Libuše et al. Pomístní jména v Čechách: o čem vypovídají jména polí, luk, lesů, hor, vod a cest. Vyd. 1. Praha: Academia, 1995. 520 s. ISBN 80-901072-8-1.
k tématu praví  :
Pomístní jména fixují hláskové jevy různých vrstev jazyka, jde o přesmyčky Jordán - Rojdán.

Použité zdroje

Olivová-Nezbedová, Libuše et al. Pomístní jména v Čechách: o čem vypovídají jména polí, luk, lesů, hor, vod a cest. Vyd. 1. Praha: Academia, 1995. 520 s. ISBN 80-901072-8-1.