význam slova "holomajzna"

Text dotazu

Co je nebo byla holomajzna

Odpověď

Dobrý den,

výraz holomajzna jsme již jednou v rámci služby Ptejte se knihovny hledali, odpověď naleznete v archivu služby na adrese http://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/puvod-a-vyznam-slov-holomajzna-koh-i-noor-hardtmuth

Na základě této odpovědi jsme se dívali do publikací pojednávajících o sportovním slangu či slangu obecně, bohužel nikde není toto slovo uvedeno.

Procházeli jsme literaturu:

OUŘEDNÍK, Patrik. Šmírbuch jazyka českého : slovník nekonvenční češtiny 1945-1989. 3., dopl. a rozš. vyd., V Pasece 1.. V Praze ; a Litomyšli : Paseka, 2005. 501 s. ISBN 80-7185-638-X.

HUBÁČEK, Jaroslav. O českých slanzích. 2., dopln. a přeprac. vyd.. Ostrava : Profil, 1981. 214, [1] s.

HOLUB, Josef; LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 4. vyd.. Praha : SPN, 1992. 483 s. ISBN 80-04-23715-0.

MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Fotoreprint 3. vyd. z roku 1971. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. 866 s. ISBN 80-7106-242-1.

ŠIMEK, František. Slovníček staré češtiny. Praha : Orbis, 1947. 235-[II] s.

Vysvětlení jsme nalezli až pomocí digitální knihovny Kramerius (http://kramerius.nkp.cz), v časopise Pochodeň. Hradec Králové: František Novák, 23-24.2.1974, č.výtisku 76, str.10.

Zde se ve sportovní části píše:

"Holomajzna je slangový výraz pro hru postrádající jakýkoliv systém. Skládá se pouze z osobních soubojů bez kombinace. "

Pokud byste potřeboval důkladnější vysvětlení, můžete se také obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyka český AV ČR, službu naleznete na adrese www.ujc.cas.cz.