význam slova holka

Text dotazu

Jaký je význam slova holka?

Odpověď

Dobrý den,

holka = ženský protějšek k hochovi. Původně vzniklo slovo "hoch" ze slova holobrádek a později bylo k tomuto přitvořeno právě slovo holka (jako protějšek). (Rejzek, Jiří. Český etymologický slovník. + Holub, Josef; Lyer, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého.)

Význam slova "holka" se ale postupně rozšiřoval a tedy má několik významů:
1. Slovo holka může mít význam: nedospělá nebo dospívající osoba ženského pohlaví. Jinak také děvče, dívka.
2. Dále může mít také expresivní význam, např. v důvěrném hovoru (Holky, já mám hlad!), pak je tímto slovem míněna žena vůbec. Nebo v hovoru ke své vlastní ženě (Např. : Nevím, nevím holka, ale tohle se mi nezdá.
3. Dalším význam může být myšlen jako něčí děvče, holka, milá či milenka. (Př. Chodím už s holkou. Mám už svou holku. Jdu za holkou.)
4. Dříve mohl být další význam: služebná (př. Přijali jsme spolehlivou holku.)
5. Posledním významem může být nevěstka, prostitutka. (Př. lehká holka, holka z ulice)

Zdroje:

* http://ssjc.ujc.cas.cz/
* REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. 1. vyd. Praha : Leda, 2001. ISBN 80-85927-85-3.
* HOLUB, Josef; LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého : se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 4. vyd. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1992. ISBN 80-04-23715-0.

Projité zdroje:

* MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. fotoreprint podle 3. vyd. Z roku 1971. Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 1997. ISBN 80-7106-242-1.
* http://bara.ujc.cas.cz/psjc/