význam slova: holenku!

Text dotazu

Dobrý den, prosím o vysvětlení pojmu - zvolání: HOLENKU! "Jakpak by ne, holenku!" Děkuji!

Odpověď

Dobrý den, zvolání "holenku!" je pátým pádem slova holeček, holenek. Slovo bylo odvozeno od přídavného jména holý (všeslovanské slovo, souvisí s německým slovem kahl = lysý). Užívá se pro dítě, chlapce, děvče, miláčka, kamaráda, přítele.
Použití v české literatuře:
Ptal jsem se /chlapce/ soucitně: "Proč pláčeš, holenku?" (Kosm.),/Panímáma k nevěstě:/ "Holenku zlatá, už jsem na běhání stará." (Rais).
V přeneseném významu se dá užít také ve smyslu bohužel:
Krčil rameny a říkal zákazníkům, jakoby mu bylo náramně líto: "Holenku, nemohlo se to udělat..." (Herrm.)

Další slova odvozená od přídavného jména holý: holka; hoch; hole, holátko (o mláděti); holinka, holátko, holička, holeska (o nevyzrálém ovoci); holota (sebranka, chátra); holan (mladý kůň a vůl); holička (holá zadnice); holizna (místo bez porostu) aj.

Použitá literatura:
*  MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. 3. vyd. z roku 1971. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. ISBN 80-7106-242-1.
*  HOLUB, Josef. Stručný etymologický slovník jazyka českého : Se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 1. vyd. Praha : SPN, 1967.
*  Příruční slovník jazyka českého. V Praze : Státní nakladatelství : Školní nakladatelství : SPN, 1935-1957.