význam slova hnídek

Text dotazu

Prosím o sdělení původu a významu slova hnídek. Slyšela jsem jej ve spojení :"říká se tam u Hnídků".Děkuji a zdravím !

Odpověď

Dobrý den,

slovo hnídek jsme bohužel nikde nenašli, ale domníváme se, že může jít o totéž vyjádření či minimálně velmi úzkou souvislost se slovem hnidka. Hnidka je zdrobnělina ke slovu hnida, které je označením vajíčka vši. Pokud jste slyšela označení "u Hnídků" s velkým H, pravděpodobně se jedná o pojmenování podle osoby - tato příjmení skutečně existují, a to Hnida, Hnidák, Hnídek, Hnidka, Hnidoš - všechna odvozena od hnida= vajíčko vši.

Pokud by Vás zajímaly statistické údaje četnosti příjmení v ČR, můžete využít stránky www.kdejsme.cz. Pro podrobnější informace o původu a vzniku slova Vám doporučujeme využít Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/).

Použitá literatura:

Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

Příruční slovník jazyka českého. V Praze: Státní nakladatelství, 1935-1957. 9 sv.