význam slova herrschaftdrab

Text dotazu

Prosím o informaci významu slova
herrschaftdrab.Objevuje se to při vytváření rodokmenu u jednoho z předků(asi
kolem roku 1820).Nemůže to být třeba "zkomolenina"německého
herrschaft(panství)a českého přídomku dráb?

Odpověď

Vážený pane,

snažili jsme se něco k vašemu dotazu zjistit, ale prakticky bez výsledku.

Asi vám neřekneme víc, než jste zjistil sám (zaregistrovali jsme také diskusi na stránkách genealogie.phorum.cz/) .

Snad by bylo dobré dotázat se někoho v místě, kde byl zápis proveden, zda se třeba neopakoval. Další věcí by bylo například projít záznamy na příslušném panství, zda jsou tam uvedeny osoby v obdobných funkcích, popřípadě třeba přímo váš předek.

Slovo dráb je sice české, ale původem německé, a složení obou slov zcela odpovídá německému způsobu skládání, takže vaše teorie je poměrně přijatelná a pravděpodobná. Je dobré si uvědomit, že jazyková situace v té době byla zcela jiná než dnes; jednak tu vpodstatě fungovala určitá dvojjazyčnost, i když němčina a čeština měly rozdílné funkce a rozšíření. Záleží na regionu a sociálním zařazení pisatele. Kromě toho i psaný jazyk nebyl zdaleka tak unifikovaný jako dnes. Germanismy v tehdejší češtině byly běžné, a pravděpodobně i naopak.