význam slova Evropa

Text dotazu

Jaky vyznam ma slovo Evropa? Dekuji

Odpověď

Dobrý den,

jméno Evropa připomíná již Hérodotós v 5. století před naším letopočtem jako Európé (v starořecké mytologii byla Európé dcerou asyrského krále, kterou Zeus odnesl na zádech přes moře na ostrov Krétu).
Název přejali staří Řekové od Semitů: vznikl z akkadského ereb nebo irib "večerní soumrak, západ slunce", tj. "země, kde zapadá slunce, západní země" (slovo nalezeno už v nápisu z 2. tisíciletí př. n. l.).
Byl to protiklad k akkadskému asu "východ, rozbřesk", z něhož vzniklo pojmenování Asie.
Názvem Evropa se původně označovala jen menší část evropského kontinentu, totiž část balkánského poloostrova, sev. Řecko, Albánie a Makedonie.

Informace čerpány z knihy:
Původ zeměpisných jmen : Etymologický slovník 1000 vlastních jmen zemí, měst a přírodních objektů z celého světa / [autoři:] Ivan Lutterer, Luboš Kropáček, Václav Huňáček ; úvod: I. Lutterer. -- 1. vyd.. -- Praha : Mladá fronta, 1976. -- 300, [2] s. 

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

31.01.2008 15:09

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu