význam slova Evropa

Text dotazu

Jaky vyznam ma slovo Evropa? Dekuji

Odpověď

Dobrý den,

jméno Evropa připomíná již Hérodotós v 5. století před naším letopočtem jako Európé (v starořecké mytologii byla Európé dcerou asyrského krále, kterou Zeus odnesl na zádech přes moře na ostrov Krétu).
Název přejali staří Řekové od Semitů: vznikl z akkadského ereb nebo irib "večerní soumrak, západ slunce", tj. "země, kde zapadá slunce, západní země" (slovo nalezeno už v nápisu z 2. tisíciletí př. n. l.).
Byl to protiklad k akkadskému asu "východ, rozbřesk", z něhož vzniklo pojmenování Asie.
Názvem Evropa se původně označovala jen menší část evropského kontinentu, totiž část balkánského poloostrova, sev. Řecko, Albánie a Makedonie.

Informace čerpány z knihy:
Původ zeměpisných jmen : Etymologický slovník 1000 vlastních jmen zemí, měst a přírodních objektů z celého světa / [autoři:] Ivan Lutterer, Luboš Kropáček, Václav Huňáček ; úvod: I. Lutterer. -- 1. vyd.. -- Praha : Mladá fronta, 1976. -- 300, [2] s.