Význam slova decima

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co to znamená decima (strofa) a lze uvést příklad?

Odpověď

Dobrý den, Decima - (lat. = desátá) strofa nebo báseň provensálského původu složená z deseti většinou osmislabičných veršů, rýmovaných např. abbaaccddc nebo ababacdccd. Uplatňovala se hojně v románské poezii a dramatu pozdního středověku, zvlášě ve Španělsku. Klasická podoba španělské d. se nazývá též espinela, podle Vincenta Espinela (1550-1624), který bývá pokládán za jejího autora.
Zdroj: Slovník literární teorie. Praha: Československý spisovatel, 1984.

decima ž. hud. 1. desátý stupeň diatonické stupnice, interval, při němž vyšší tón tvoří 10.stupeň diatonické stupnice vzhledem k tónu nižšímu 2.
pomocný hlas varhan 3. liter. strofa provensálského původu mající deset trochejských osmislabičných veršů (uplatňovala se většinou ve Španělsku)
Zdroj: KLIMEŠ, Lubomír. Slovník cizích slov. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1981.

Slovník cizích slov na internetu, viz odkaz níže http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/decima.