Význam slova Cikán

Text dotazu

atímco v historických materiálech je pojmenování
etnika Cikáni naprosto běžné, v současné době se toto považuje za hanlivé a
preferuje se pojmenování Rómové. Je někde v literatuře objasněno proč?

Odpověď

Dobrý den,

pojem Cikáni se všeobecně používá jako souhrnné označení různých větví
(skupin) národa, pocházejícího původně z Indie, jehož nejznámějšími představiteli jsou Romové a Sinti.

Romové jsou původní cikánské obyvatelstvo žijící přibližně ve východní Evropě,  Sinti  přišli do západní Evropy již ve středověku a dodnes zde žijí.

Použití výrazu cikán je neméně sporné jako i nejasnosti jeho vzniku, přičemž lze najít jak argumenty pro tak i proti. Nehledě na rasismus  a diskriminaci romského obyvatelstva má v mnoha zemích toto označení někdy více někdy méně hanlivý přídech, je někdy užíváno až jako nadávka. V mnoha případech se pak jednalo o pojem užívaný policejními aparáty ke kriminalizování cikánského obyvatelstva. To vedlo k tomu, že v mnoha případech se začalo užívat označení Romové jako souhrnného názvu pro všechny skupiny (jak bylo usneseno na sjezdu Romů v Londýně roku 1971) .

I toto řešení je však zčásti nejednotné. Kritizována je hlavně skutečnost, že pojem Romové, pokud je užíván souhrnně, nerespektuje existenci jiných skupin cikánského národa. Tento název, jakkoli  politicky korektní , diskriminuje jiné. Tento názor je zastáván silně v Německu , kde je podporován i skutečností, že svaz Sinti Allianz Deutschland (jeden ze dvou velkých cikánských svazů v Německu) označení cikán považuje za neutrální a za správné, protože zahrnuje všechny cikánské národnostní skupiny.

V popředí však zůstává rozhodnutí a přání všech těchto skupin, vyhnout se pokud možno často hanlivému označení cikán, takže jako politicky korektní je nutno označit používání pojmu Romové resp. Romové a Sinti (jak je zvykem v Německu).

I v České republice je výraz cikán považován za hanlivý a rasistický. Díky "lidové tvořivosti" však vznikly v českém jazyce současně desítky jiných urážlivých až rasistických označení pro cikány, které většinou reflektují převažující snědou barvu pleti tohoto etnika.

zdroj : Internetová encyklopedie Wikipedie, http://cs.wikipedia.org/wiki/Cik%C3%A1ni , zahrnující další podrobnosti, související články a internetové odkazy

 

Obor

Antropologie, etnografie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

29.07.2009 12:28

MAREK píše:
Čtvrtek 10.02.2022 16:45
POJEM SLOVO CIKÁN MŮŽE BÝT VŠEOBECNĚ POUŽÍT JAKO OZNAČENÍ NÁRODA ALE NENÍ TO TAK - SLOVO CIKÁN
JE DOSTI SPORNÉ A PLNÝCH NEJASNOSTÍ KOLEM JEHO VZNIKU ŘÍKÁ SE ŽE SLOVÁCI MAJÍ JEDNO SLOVO : TY
CIGÁNIŠ : TO JE ČESKÝM JAZYCE, TY LŽEŠ - CIGÁN JE OD SLOVA CIGÁNIŠ - VÝRAZ SLOVA CIKÁN PRO MAJORITU
JE OSTRAŠUJICÍ V KAŽDÉM SMĚRU KDYŽ SE ŘEKNE CIKÁN OBROVSKÁ POHROMA A MALÉR - K TOMU URÁŽKY , NADÁVKY A HANLIVÝCH VÝRAZU JE MOŘE - ZDE NEJDE O SNĚDOU BARVU PLETI ALE JDE O PRESTÍŠ SE SLOVEM CIKÁN - KDYŽ SE NĚCO DĚJE NA ULICI A DRUHÝ ČLOVĚK ODPOVÍ TO JSOU CIGOŠI - NO JO KLASIKA TO JSOU JEN POTÍŽE - GADŽO NENÍ ŽÁDNÁ NADÁVKA ALE POJMENOVÁNÍ BILÉHO ČLOVĚKA ČILI NEROM - DÁL DISKUTOVAT NENÍ O ČEM - CIKÁN JE URÁŽEJICÍ A HANLIVÝ VÝROK - TO JEST URÁŽKA NA CTI - ŘÍKÁ SE ROMSKY ME SOM ROM - OD JAKŽIVA
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu