Význam slova Cikán

Text dotazu

atímco v historických materiálech je pojmenování
etnika Cikáni naprosto běžné, v současné době se toto považuje za hanlivé a
preferuje se pojmenování Rómové. Je někde v literatuře objasněno proč?

Odpověď

Dobrý den,

pojem Cikáni se všeobecně používá jako souhrnné označení různých větví
(skupin) národa, pocházejícího původně z Indie, jehož nejznámějšími představiteli jsou Romové a Sinti.

Romové jsou původní cikánské obyvatelstvo žijící přibližně ve východní Evropě,  Sinti  přišli do západní Evropy již ve středověku a dodnes zde žijí.

Použití výrazu cikán je neméně sporné jako i nejasnosti jeho vzniku, přičemž lze najít jak argumenty pro tak i proti. Nehledě na rasismus  a diskriminaci romského obyvatelstva má v mnoha zemích toto označení někdy více někdy méně hanlivý přídech, je někdy užíváno až jako nadávka. V mnoha případech se pak jednalo o pojem užívaný policejními aparáty ke kriminalizování cikánského obyvatelstva. To vedlo k tomu, že v mnoha případech se začalo užívat označení Romové jako souhrnného názvu pro všechny skupiny (jak bylo usneseno na sjezdu Romů v Londýně roku 1971) .

I toto řešení je však zčásti nejednotné. Kritizována je hlavně skutečnost, že pojem Romové, pokud je užíván souhrnně, nerespektuje existenci jiných skupin cikánského národa. Tento název, jakkoli  politicky korektní , diskriminuje jiné. Tento názor je zastáván silně v Německu , kde je podporován i skutečností, že svaz Sinti Allianz Deutschland (jeden ze dvou velkých cikánských svazů v Německu) označení cikán považuje za neutrální a za správné, protože zahrnuje všechny cikánské národnostní skupiny.

V popředí však zůstává rozhodnutí a přání všech těchto skupin, vyhnout se pokud možno často hanlivému označení cikán, takže jako politicky korektní je nutno označit používání pojmu Romové resp. Romové a Sinti (jak je zvykem v Německu).

I v České republice je výraz cikán považován za hanlivý a rasistický. Díky "lidové tvořivosti" však vznikly v českém jazyce současně desítky jiných urážlivých až rasistických označení pro cikány, které většinou reflektují převažující snědou barvu pleti tohoto etnika.

zdroj : Internetová encyklopedie Wikipedie, http://cs.wikipedia.org/wiki/Cik%C3%A1ni , zahrnující další podrobnosti, související články a internetové odkazy