význam slova bromý

Text dotazu

Dobrý den, prosím můžete mi napsat, co znamená
bromý kůň? Nejsem si jistá, jestli je to bělouš, nebo ne. A na internetu to
najít nemůžu. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

žádný nám dostupný slovník českého jazyka slovo "bromý" neuvádí. Slovníky vysvětlují pouze slovo brom, bróm = jedovatý kapalný prvek ostrého pichlavého zápachu, přídavné jméno od slova brom je ovšem bromový, jiný význam než výše uvedený není u slova uveden. Dle našeho názoru se jedná o překlep slova "chromý".

Se svým dotazem se můžete obrátit také na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR: http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna

Použitá literatura:

* Příruční slovník jazyka českého. V Praze : Státní nakladatelství : Školní nakladatelství : SPN, 1935-1957.

* Slovník spisovného jazyka českého. 1. vyd. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1960-1971.

* Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost : s Dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. 2., opr. a dopl.vyd. Praha : Academia, 1994.

* Pala, Karel. Slovník českých synonym. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1994.

* Český jazykový atlas. 1.vyd. Praha : Academia, 1992-2005.

* Český národní korpus: http://ucnk.ff.cuni.cz/