Význam slova

Text dotazu

Dobrý den, poprosím co znamená slovo "tatraplán"? Zaslechla jsem ho v pořadu a nevím, kam by šlo zařadit...?

Odpověď

Dobrý den,

Tatraplán (Tatra 600) byl automobil vyráběný kopřivnickou firmou Tatra koncem 40. a počátkem 50. let 20. století. Později převzala výrobu firma Škoda Mladá Boleslav.

V knize: PROCHÁZKA, Hubert a Jan MARTOF. Automobily Tatra: renovace vozidel se vzduchem chlazenými zážehovými motory. Brno: Computer Press, 2011. ISBN 978-80-251-2863-3, je na stranách 110-111 uvedeno:

Tatraplán byl projekt nového vozu střední třídy, označeného podle původní tradice jako typ 107. Zahájen byl po válce hned po zvládnutí poválečné reorganizace továrny. Díky tomu, že projekt měl velmi dobrý vzor v předválečném typu 97, byl jeho první prototyp dokončen už koncem roku 1945. Dostal v Tatře přezdívku "Ambrož", protože právě na jeho svátek (7. prosince) ujel vlastní silou první metry. Další vývoj a zkoušky prototypu se však protáhly na další dva roky, protože noví konstruktéři teprve získávali potřebné zkušenosti.

Použité zdroje

Online katalog SVK HK: www.svkhk.cz
Technické muzeum Tatra: http://www.tatramuseum.cz/
Google