význam slov_nešpory, astrupa atd.

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se se zeptat, co znamená : "VOPÍCHNOUT ASTRUPA,NEŠPORY,PUD SEBEZÁCHOVY"
Předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Slovník spisovného jazyka českého vysvětluje Vámi uvedené výrazy následovně:

Nešpory:

- "nešpory, -ů m. mn. (†nešpor, -u m., †nešpora, -y ž.) (z lat.) 1. círk. odpolední, podvečerní pobožnost: jít do kostela na n.; zpívat n.; po n-u hrávala mariáš (Něm.); slavná n-a (Wint.); círk. sedmá část kněžských a řádových hodinek; hist. sicilské n. vraždění Francouzů r. 1282 na Sicílii, kt. vypuklo na velikonoční pondělí v době nešporů †2. šosy kabátu: ruka zajížděla do n-ů (Jir.); — nešporní příd.: n. pobožnost; n. čas"

Pud sebezáchovy:

- "pud I, -u m. (6. j. -u) 1. zděděná, popř. vrozená tendence chování společná většině jedinců téhož druhu, nutící k jistým úkonům, zprav. nezbytným pro život; instinkt: přirozený p. zvířat; mateřský, pohlavní p.; ochranný p. sebezáchovy; zděděné pudy; společenský, kolektivní p.; psych. základní biologická potřeba (výživy, rozmnožování, obrany aj.) společná všem živočichům, jejíž realizaci umožňuje specifické instinktivní jednání 2. (jen u lidí) vrozená, na rozumu nezávislá schopnost, přirozený, bezděčný pocit, popud u jednotlivců nestejně vyvinutý, nutící je něco vykonávat n. poznávat;instinkt; rozumu nedbající podvědomé vnitřní hnutí po dosažení něčeho (často nekalého n. nesprávného); vášeň, chtíč 1: tvůrčí, umělecký p.; šlechetné pudy; p. k hrdinství (Maj.); zvláštním pudem poznávala, co dobré a nedobré (Svět.); – být veden, hnán pudy; podléhat slepě pudům; nezkrotné, dravé, nízké pudy; zločinné, temné, zvířecí pudy; majetnický p.; vybíjení pudů †3. popud 1: pátrával z vlastního pudu (Něm.)"

- "sebezáchova, -y ž. sebezachování: s. organismu; pud s-y; národní s.; sebezáchovný příd.: s. čin; → přísl. sebezáchovně; sebezachování, -í s. řidč. zachování sebe samého; sebezáchova: snaha po s."

Výraz: "vopíchnout astrupa" se nám bohužel v žádné nám dostupné publikaci či databázi dohledat nepodařilo.

V tomto případě Vám doporučujeme obrátit se na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR:  http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/

Použité zdroje:

* http://ssjc.ujc.cas.cz/

* http://bara.ujc.cas.cz/psjc/

* KRAUS, Jiří a kol. Akademický slovník cizích slov. 1. vyd. Praha: Academia, 1995. 2 sv. ISBN 80-200-0497-1.

* HUGO, Jan, ed. Slovník nespisovné češtiny: argot, slangy a obecná mluva od nejstarších dob po současnost: historie a původ slov. 2., rozš. vyd. Praha: Maxdorf, ©2006. 460 s. ISBN 80-7345-098-4.

aj.