Význam slov vřídlo, zřídlo

Text dotazu

Dobrý den, moc ráda bych věděla jaký význam má slovo zřídlo a vřídlo. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Slova vřídlo a zřídlo mají naprosto stejný význam. Znamenají přirozené vyvěrání spodní vody na zemský povrch, pramen, místo vyvěrání. Geologicky "vývěr hmot kapalných, plynných nebo emanačních a jejich směsí"
Liší se pouze užitím - vřídlo je uváděno jako slovo knižní.
Zřídlo je také uváděno ve významu "základ, počáteční zdroj něčeho, původní příčina něčeho" ("Její přítomnost mu byla zřídlem života."), toto užití je však knižní.
Informace jsme čerpali z:
Příruční slovník jazyka českého. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1951 - 1953.